Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

PŘEVOZ PENĚZ PŘES HRANICE

Od roku 2005 platí povinnost hlásit od limitu 10 000 EUR převoz hotovosti a stanovených platebních či investičních nástrojů přes vnější hranice Evropské Unie (původně Evropského společenství, viz níže) dovnitř i ven, stanovená v Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1889/2005 ze dne 26. října 2005, o kontrolách peněžní hotovosti vstupující do Společenství nebo je opouštějící.

V České republice je tato povinnost upravena v § 41 zákona č. 253/2008 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Každá fyzická osoba při vstupu do České republiky z oblasti mimo území Evropských společenství a při výstupu z České republiky do takové oblasti písemně oznámí celnímu orgánu dovoz a vývoz platných platidel v české nebo cizí měně, cestovních šeků nebo peněžních poukázek směnitelných za hotové peníze, cenných papírů na doručitele nebo na řad, jakož i dalších investičních nástrojů, které jsou podepsané, ale neobsahují jméno příjemce, v úhrnné hodnotě 10 000 EUR nebo vyšší.

Stejnou povinnost má právnická osoba, která věci výše uvedené dováží nebo vyváží. Tuto povinnost plní za právnickou osobu fyzická osoba, která má tyto věci při sobě při překročení hranice území Evropských společenství.

Výše uvedené povinnosti se vztahují také na osoby, které přes vnější hranice Evropských společenství odesílají nebo přijímají poštovní nebo jinou zásilku, která obsahuje výše uvedené věci.

Další informace lze nalézt na webu Celní správy ČR - Dovoz a vývoz finančních prostředků

Dokumenty ke stažení: