Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Upozornění na rizikové jurisdikce identifikované na plenárním jednání FATF a proces zlepšování dodržování mezinárodních požadavků v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu

28.02.2020

FATF na plenárním jednání dne 21. února 2020 znovu potvrdil, že KLDR a Írán jsou jurisdikce se strategickými nedostatky v oblasti předcházení praní peněz a financování terorismu (AML/CFT). Vůči vybraným subjektům z obou jurisdikcí jsou v platnosti omezující opatření (mezinárodní sankce). V ČR jsou prováděny prostřednictvím přímo účinných nařízení Rady (EU) č. 2017/1509 (KLDR) a nařízení Rady (EU) č. 359/2011 a č. 267/2012 (Írán). Obchod nebo obchodní vztah s osobami nebo subjekty uvedenými v přílohách těchto nařízení, jsou povinné osoby podle § 2 zákona č. 253/2008 Sb. (AML zákon) povinny vyhodnotit jako podezřelý obchod podle § 6 AML zákona.

Povinné osoby musí být obzvlášť obezřelé při provádění transakcí a v obchodních vztazích s KLDR, včetně severokorejských firem, finančních institucí a těch, kteří jednají jejich jménem.

Vůči Íránu FATF vyzývá k zesílenému dohledu nad pobočkami a dceřinými společnostmi finančních institucí se sídlem v Íránu.

FATF zvýšeně sleduje další jurisdikce, které mají strategické nedostatky v oblasti AML/CFT. Nově identifikovanými jurisdikcemi jsou: Albánie, Barbados, Jamajka, Mauricius, Myanmar, Nikaragua a Uganda. Ze seznamu jurisdikcí se strategickými nedostatky byl vyňat Trinidad a Tobago. Seznam všech z hlediska AML zákona rizikových jurisdikcí je následující: Albánie, Bahamy, Barbados, Botswana, Ghana, Írán, Island, Jamajka, Kambodža, KLDR, Mauricius, Myanmar, Nikaragua, Pákistán, Panama, Sýrie, Uganda a Zimbabwe.

Povinné osoby při vstupu do obchodních vztahů a při platebním styku vyhodnotí všechny osoby a finanční instituce ze shora uvedených jurisdikcí jako rizikové ve smyslu § 9 odst. 4 (příloha II bod 3) AML zákona a neuplatní ve vztahu k těmto subjektům zjednodušující postupy v rámci kontroly klienta.