Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Informace k aktuálně účinným předpisům mezinárodních sankcí

19.04.2018

Finanční analytický úřad informuje, že v souvislosti se zprovozněním Sankční mapy EU již nadále nebude aktualizován přehled sankčních předpisů dosud zveřejňovaný ve formátu pdf souboru s názvem „Restrictive measures in force“ na stránkách Evropské služby pro vnější akci (EEAS). Současně, s avizovaným ukončením zveřejňování konsolidované verze sankčního seznamu EU, FAÚ sděluje, že jediným nástrojem, kde lze zjišťovat informace o aktuálních sankcích a sankcionovaných osobách a subjektech zůstane nadále Sankční mapa EU. Tento nástroj spravuje Evropská komise. FAÚ opakovaně zdůrazňuje, že i v případě sankční mapy se jedná pouze o informativní nástroj ke zjištění základní informace. Závazně pak lze stav sankce zjistit v konkrétním předpisu, který v daném případě sankci zavádí, a to nejlépe prostřednictvím veřejně (zdarma) přístupné aplikace EUR-Lex – přístup k právu Evropské unie.

Sankční mapa EU:  https://www.sanctionsmap.eu/

EUR-Lex: http://eur-lex.europa.eu/

Finanční analytický úřad upozorňuje, že Sankční mapa EU zohledňuje pouze účinná omezující opatření (sankce) stanovená EU, a to buď implementací příslušných rezolucí Rady bezpečnosti OSN či jako vlastní, tzv. autonomní sankce EU. Nezohledňuje tedy tzv. národní sankce členských států EU nebo jakýchkoli třetích států.

V případě konkrétních dotazů se na nás obracejte prostřednictvím emailu fau@mfcr.cz.